Tot Barcelona | Notícies i Informació d'actualitat a Barcelona
Un conductor de bus es planta per la manca de mascaretes al Primavera Sound

Un conductor de Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) s’ha plantat aquesta matinada i ha deixat de cobrir un dels trajectes dels busos llançadora que duen públic a la sortida dels concerts del Primavera Sound de tornada al centre de Barcelona. El treballador ha aparcat el vehicle a la cotxera de l’empresa municipal i s’ha negat a efectuar un últim viatge fins al Fòrum per recollir més assistents després de dos desplaçaments en què la majoria del passatge no duia la mascareta posada, informen fonts de CGT.

TMB confirma que el conductor no ha cobert un dels trajectes previstos del bus especial. Diu que ha estat al mostrar-se “indisposat”, segons la versió de la companyia. Per la seva banda, el sindicat anticipa que la plantada podrien seguir-la més conductors durant aquestes dues pròximes nits, en la recta final del festival, en cas que no hi hagi policies a les parades per fer complir la mesura que continua vigent al transport públic per prevenir la transmissió de la Covid.

L’empleat de l’empresa municipal explica que ha fet notar a un comandament de TMB present a la parada del Fòrum que la majoria dels viatgers infringia l’obligació de dur la boca coberta per evitar contagis de la malaltia. El conductor assegura que el superior ha menystingut la queixa.

Això a tu no t’importa. Tú posa’t la mascareta perquè no et puguin fer cap foto sense ella i també per donar exemple“, li ha etzibat el comandament, segons l’empleat, i l’ha fet arrencar cap a les 02.00 de la matinada, malgrat que el vehicle anava carregat de passatgers sense la boca tapada. Després d’arribar a la fi del recorregut a la ronda Sant Pere, el mateix treballador ha trucat al centre de control. Ha avisat que, si no es prenien mesures perquè es complís l’obligació sanitària, retiraria el vehicle. Afirma que al control li han contestat que fes el que considerés addient.

“Tu no vas a retir”

El segon trajecte ha sigut si fa no fa com el primer, segons l’empleat. Abans de tornar a emprendre la marxa amb la cabina plena d’espectadors sense mascareta, el conductor s’ha tornat a adreçar al superior que era al Fòrum. Igual que abans havia comunicat al centre de control, el conductor ha fet saber al comandament que pensava dur el vehicle cap a la cotxera perquè es vulneraven les mesures per prevenir les infeccions de Covid. Segons el seu relat, el superior li ha respost amb prepotència que li digués a cada passatger que es posés la mascareta i l’ha instat a seguir treballant.

“Tu no passes a retir. Encén els llums i posa el rètol”, ha deixat anar el cap, sosté el conductor, que recalca que l’encarregat ha permès de nou que el llançadora s’omplís de viatgers que no es cobrien nas i boca. L’empleat considera que el superior ha incomplert presumptament el reglament i retreu que l’hagi forçat a seguir al volant, menyspreant la directriu sanitària.

El treballador ha tornat a enfilar camí fins a la ronda Sant Pere i, un cop ja era al destí, s’ha posat una vegada més en contacte amb el centre de control. Ha informat que no repetiria el servei i que traslladaria el vehicle a la cotxera. Allà ha arribat a les 04.07 hores i s’ha estat fins a l’hora de plegar, cap a les 05.11 hores, sense efectuar la tercera ruta programada per recollir assistents del Primavera Sound.

La CGT defensa l’empleat

Per la seva banda, la CGT defensa el treballador i creu que s’ha atingut de forma escrupulosa al protocol i a la normativa. A més, recorda que els conductors no posseeixen autoritat legal per impedir l’accés a un viatger encara que no dugui la mascareta posada.

Ha fet tot el possible perquè l’empresa prengués mesures. Tenim una responsabilitat amb els passatgers i, també, amb les persones amb les que convivim i amb nosaltres mateixos. Per seguretat i per salut, ha decidit retirar el vehicle”, addueix el sindicat.

Després de l’episodi, el comitè de seguretat i de salut de la CGT a TMB ha instat aquest divendres a la companyia que requereixi la presència d’agents dels Mossos d’Esquadra o de la Guàrdia Urbana a les parades del bus llançadora del festival per fer respectar les mesures sanitàries. “Si no atenen la petició, els busos aniran a retir”, avisa el sindicat.

Les mateixes fonts de la CGT assenyalen que és habitual que en el bus llançadora del Primavera Sound -que tanca aquest cap de setmana amb el segon torn d’actuacions- pugi gent amb la boca i el nas sense cobrir. “Hi ha esdeveniments musicals o turístics on sembla que existeixi barra lliure. No és lògic. Fer la  vista grossa en determinades circumstàncies no ens sembla correcte, es posa en risc no només la salut d’un company i de la seva família, sinó de la gent que va a l’autobús. No podem permetre que, amb l’excusa del Primavera Sound o perquè necessitem turistes, es torni a una situació sanitària que ha suposat una enorme paràlisi social i econòmica”, raonen al sindicat.

Més notícies
Un dels autobusos H16 elèctrics de TMB / Europa Press

TMB acomiada el conductor de bus accidentat que va donar positiu per droga

Notícia: TMB acomiada el conductor de bus accidentat que va donar positiu per droga
Comparteix
L'empresa municipal fa fora l'empleat, tot i que el sinistre amb 11 ferits en què es va veure involucrat el va provocar un motorista
Notícia: TMB acomiada el conductor de bus accidentat que va donar positiu per droga - Mobile
Una imatge d'arxiu de la Guàrdia Urbana / GUB

Investiguen una agressió sexual i una pallissa a una noia de 19 anys

Notícia: Investiguen una agressió sexual i una pallissa a una noia de 19 anys
Comparteix
La noia presenta senyals de violació i també diversos cops a la cara
Notícia: Investiguen una agressió sexual i una pallissa a una noia de 19 anys - Mobile
El cartell del Primavera Sound on es veu Guardiola i Mourinho fent-se un petó / David Zorrakino / Europa Press

Guardiola i Mourinho també es fan un petó al Primavera Sound

Notícia: Guardiola i Mourinho també es fan un petó al Primavera Sound
Comparteix
Els dos entrenadors rivals substitueixen l'escena amorosa entre Colau i Ayuso, coincidint amb l'inici del segon cap de setmana del festival
Notícia: Guardiola i Mourinho també es fan un petó al Primavera Sound - Mobile
Espectadors a l'edició del Primavera Sound 2022 / Guillem Roset / ACN

Més de 2 milions d’euros públics en un any per sostenir el Primavera Sound

Notícia: Més de 2 milions d’euros públics en un any per sostenir el Primavera Sound
Comparteix
El festival ha rebut gairebé 450.000 euros en subvencions i avals per valor d'1,8 milions durant els últims 12 mesos
Notícia: Més de 2 milions d’euros públics en un any per sostenir el Primavera Sound - Mobile

Comentaris

  1. Icona del comentari de: Silvia a juny 10, 2022 | 19:18
    Silvia juny 10, 2022 | 19:18
    El bus nocturno N11 cojio más gente de lo normal iva el bus pasando el límite de aforo y con tal de ganar dinero cobrando pasaron gente sin pagar y sin mascarilla.Una vergüenza ojalá se lleven el festival a otra parte
  2. Icona del comentari de: Silvia rubio a juny 10, 2022 | 19:18
    Silvia rubio juny 10, 2022 | 19:18
    El bus nocturno N11 cojio más gente de lo normal iva el bus pasando el límite de aforo y con tal de ganar dinero cobrando pasaron gente sin pagar y sin mascarilla.Una vergüenza ojalá se lleven el festival a otra parte
  3. Icona del comentari de: Ricard a juny 10, 2022 | 21:28
    Ricard juny 10, 2022 | 21:28
    Aquest és un conductor responsable. Bravo per ell.
  4. Icona del comentari de: Gecko a juny 10, 2022 | 22:10
    Gecko juny 10, 2022 | 22:10
    Al transport públic de Barcelona hi ha molta de gent que du la mascareta mal col·locada o directament no la du col·locada. Hi ha viatgers que solament se la posen quan els ho diu un guarda de seguretat... quan hi és. Dins dels vagons del metro tot i que diuen mitjançant megafonia en tres idiomes que els passatges es col·loquin la mascareta i que es tapin boca i nas, és a dir que se la col·loquin bé, n'hi ha que fan com si sentissin ploure, això en ple dia, suposo que de nit la situació empitjora. Totes les expectatives, durant els darrers dos anys, d'un món millor amb més sentit comú, amb més sentit cívic, amb gent més compressiva, amb menys egoisme i més sensible, s'han esvaït ràpidament. Igualment com l'esperança de capgirar el turisme com a pal de paller exagerat de l'economia, tot segueix igual i fins i tot pitjor. Som un desastre, malauradament no sabem aprofitar les oportunitats per a millorar i per a fer un món millor.
  5. Icona del comentari de: Si noi a juny 11, 2022 | 13:03
    Si noi juny 11, 2022 | 13:03
    Aplaudeixo l'actitud del conductor. Molt ben fet. El sueu superior, un pallasso i un irresponsable.
  6. Icona del comentari de: George a juny 11, 2022 | 14:55
    George juny 11, 2022 | 14:55
    TMB, com tota empresa, està obligat a vetllar per la seguretat i salut dels seus treballadors, proporcionant els mitjants adients, així com evitant els riscos en tot el seu àmbit. Girar el cap per part de qualsevol responsable és una acció indigne i que s'hauria de sancionar. La manca de civisme i reponsabilitat també. No vull sentir mai més que s'estigmatitza als joves per ser-ho. Això no és així, s'estigmatitza les conductes d'aquells que ho fan. Aconseguirem extinguir Barcelona.

Nou comentari

Comparteix