Collboni demana al Procicat que no tanqui de nou Barcelona

Quasi 10.000 denúncies per Setmana Santa | L’Ajuntament demana un esforç a la població

L’Ajuntament de Barcelona insisteix al Procicat en la densitat de població de la capital i l’insta a preservar la mobilitat metropolitana en cas d’haver de reinstaurar el confinament parcial després de Setmana Santa. Ha condemnat els botellons i concentracions dels darrers dies però ha assumit que l’escassetat d’espais oberts, el bon temps i la fatiga d’un any de pandèmia han facilitat l’incompliment de les mesures sanitàries durant la Setmana Santa.

“Si el Procicat hagués de prendre alguna mesura restrictiva els propers dies, demanem que els perímetres que es posin a la ciutat siguin raonables i realistes”, ha asseverat aquest dimarts el tinent d’alcaldia Jaume Collboni. Així, ha sol·licitat novament que es “tinguin present la realitat metropolitana” en comptes de “posar portes al mar establint fronteres administratives”, en referència al límit comarcal que impedeix desplaçaments tan consolidats com els que permet fer la xarxa de metro.

La Guàrdia Urbana ha desallotjat fins a 9.959 persones en només 5 dies a Barcelona, des de Dijous Sant fins a Dilluns de Pasqua. Quasi la meitat –4.086– es van concentrar en un sol dia, aquest diumenge. Pel que fa a denúncies, aquesta Setmana Santa la policia local n’han imposat 2.497. Això suposa una mitjana de 500 denúncies diàries per infraccions sanitàries com no portar mascareta, no respectar les distàncies o vulnerar les restriccions de mobilitat. 


Persones desallotjades
DiürnNocturnTotal
Dijous Sant1.0154851.500
Divendres Sant1.0662951.361
Dissabte9804101.390
Diumenge3.7163704.086
Dilluns de Pasqua1.62201.622
Total8.3991.5609.959


Denúncies imposades
DiürnNocturnTotal
Dijous Sant65355420
Divendres Sant93420513
Dissabte81470551
Diumenge52760812
Dilluns de Pasqua66135201
Total3572.1402.497

“La Ciutadella, el Born, les Tres Xemeneies, la plaça dels Àngels o les platges han estat escenari d’imatges que no volem tornar a veure”, ha censurat Collboni, en relació als últims botellons que han transcendit. “No són admissibles, perquè posen en risc la seguretat sanitària del conjunt de la població”, ha insistit.

Tot i així, ha reconegut que “la gent té ganes de gaudir d’espais oberts” amb l’arribada de la primavera i després de mesos de tancament i que això “posa pressió en alguns espais de la ciutat”. “Tots estem fatigats i cansats, però hem de demanar un esforç més a la ciutadania”, ha advertit. En concret, ha demanat al jovent “pensar en els avis i àvies que encara no han estat vacunats” i ha confiat que “en els propers mesos” la vacunació haurà avançat prou per poder “normalitzar el temps lliure” i l’oci a la ciutat. 

Més informació

Comentaris

    Manel.bcn 06/04/2021 2:47 pm
    Els joves.són el.col·lectiu més.egoista i insolidari de tots. Exemple de la.gent gran, molts han passat privacions de post.guerra. Aixi que pena pels joves, cap...! Molts son culpables s'estendre.el virus, amb la seva inconsciencia..

Nou comentari