Barcelona tindrà servei de neteja durant els dies de Festa Major, després que sindicats i empreses que gestionen la contracta de neteja arribessin a un acord in extremis per desconvocar la vaga que havia de deixar la ciutat en serveis mínims de recollida d’escombraries. Però en el cas de TMB, no hi ha hagut acord i els treballadors del Bus han començat aquest dijous la primera de les jornades de protesta, que s’allargaran fins al 30 de setembre.

Serveis mínims d’entre el 40% i el 20%

El departament de Treball de la Generalitat ha decretat serveis mínims per a l’aturada d’aquest 22 de setembre: de 6.30 a 9.30 hores i de 16 a 20 hores serveis mínims del 40%, la resta del dia 20%. Una decisió que el comitè d’empresa considera “abusiu”, i l’acusa de no tenir voluntat de negociar els increments salarials que demanen els treballadors ni de treballar per “minimitzar la pèrdua de poder adquisitiu dels treballadors”.

A partir de demà, 23 de setembre, la vaga dels treballadors és “parcial”. Seran de dues hores per torn: de 2 a 4 h, de 10 a 12 h i de 21 a 23 h, i en aquest cas, els serveis mínims seran d’un 33 % en les franges de vaga els dies 24, 25 i 26 de setembre i un 20 % en les franges dels dies 23, 27, 28, 29 i 30 de setembre.

Dificultats de mobilitat per la Mercè

La vaga de bus complicarà l’arribada a alguns dels actes principals de les Festes de la Mercè 2022. És el cas dels concerts, el seguici de la Mercè, la diada castellera o el piromusical, que aquest any torna a celebrar-se a l’avinguda de la Reina Maria Cristina a les 22h. Per aquesta raó TMB reforça les Línies 1 i 3 del metro per facilitar la mobilitat en aquests punts clau de la festa.

De fet, TMB reforça el servei de Metro durant les festes de la Mercè i circularà ininterrompudament 91 hores, sense parar les nits de divendres, 23; dissabte, 24 i diumenge, 25. Les línies començaran el servei a les 5 de la matinada de divendres i l’acabaran la mitjanit de dilluns 26.

Comentaris

  1. Icona del comentari de: Ricard a setembre 22, 2022 | 08:09
    Ricard setembre 22, 2022 | 08:09
    La recurrent vaga per igualar inflació i pujada de sou que la resta de treballadors no podem ni somniar, i al que aquesta colla aconseguirà acostar-s'hi a base d'aprofitar-se del seu monopoli. I és que el sector públic no es juga els diners propis sinó els dels demés.
  2. Icona del comentari de: Gironí. a setembre 22, 2022 | 08:38
    Gironí. setembre 22, 2022 | 08:38
    Com que no penso pas posar els peus a Barcelona, m'és ben igual.
  3. Icona del comentari de: ciutadà a setembre 22, 2022 | 08:39
    ciutadà setembre 22, 2022 | 08:39
    Tranquils, barcelonins. En el proper mandat la Colau ho arregla aixó.
  4. Icona del comentari de: Barcelo-NO a setembre 29, 2022 | 13:26
    Barcelo-NO setembre 29, 2022 | 13:26
    Podeu suprimir el servei de Bus. Es precari, obsolet i contaminant.

Nou comentari

Comparteix

Icona de pantalla completa